Trafik Kazası Sonrası Değer Kaybı Parasını Almayı İhmal Etmeyin

TRAFİK KAZASI SONUCU ARAÇTA MEYDANA GELEN DEĞER KAYBININ BEDELİNİ ALABİLİRSİNİZ.

Çift taraflı trafik kazalarında araçta meydana gelen hasar sebebiyle aracın piyasa değeri “hasar kaydı” olmasından dolayı düşmektedir. Hukuk sistemimiz aracın piyasa değerinin düşmesi nedeniyle ortaya çıkan bu zararı “araç değer kaybı bedeli” olarak koruma altına almıştır.

Araç değer kaybı, kazalı aracın (parçaları daha yeni ve orijinal ile değişse dahi) kazadan önceki değerine nazaran mali bir kayıp yaratması düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. Kazaya karışan aracın, kazan önceki ikinci el piyasa değeri ile kazadan sonraki ikinci el piyasa değeri arasındaki düşüş farkına “araç değer kaybı” denilmektedir.

İşbu blog yazı serisinde araç değer kaybı ile ilgili bilgiler ve güncel gelişmeler aktarılacaktır. İlk yazı olması nedeniyle öncelikle araç değer kaybının tanımı, kusurun bir öneminin olup olmadığı, araç değer kaybı bedelinin kimlerden nasıl talep edilebileceği hakkında bilgi verilecektir. Son olarak ise kaza sonrası araçta meydana gelen onarımlarından hangilerinin değer kaybı teminatı kapsamında olduğu aktarılacaktır.

ARAÇ DEĞER KAYBINDA KUSURUN BİR ÖNEMİ VAR MIDIR?

Çift taraflı trafik kazasında, kaza nedeniyle araçta meydana gelen değer kaybı, kusur oranlarına göre belirlenmektedir. Buna göre, daha az kusurlu taraf daha fazla kusurlu tarafa ve/veya sigortacısına yöneltmektedir. Bu talep haksız fiilden kaynaklı gerçek bir zarar kalemidir.

Araç Değer Kaybı

Örnek vermek gerekirse çift taraflı maddi hasarlı trafik kazasında sürücü A %0, sürücü B %100 kusurlu. Sürücü A’nın aracında meydana gelen hasar bedelini, sürücü B’nin sigorta şirketi olan S.. A.Ş. karşıladı. Ayrıca sürücü A’nın aracında meydana gelen araç değer kaybını da B’nin sigorta şirketi olan S.. A.Ş. karşılamak zorundadır. Uygulamada birçok araç sürücüsü araç değer kaybı talebinde bulunabileceğini bilmemektedir. Bu nedenle de araç değer kaybını talep etmemekte, hakkını al(a)mamaktadır.

HUKUKİ DAYANAKLAR NELERDİR?

Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası (ZMM)

Bilindiği üzere motorlu araç işletenler Trafik Sigortası yaptırmak zorundadır. Sigorta şirketi ile araç sahibi arasında Sigorta Poliçesi akdedilmektedir. İşte bu poliçeye araçta meydana gelen hasar (onarım) bedeli ile değer kaybı bedeli dahildir. Bu nedenle Yasal dayanağını 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Sigortacılık Kanunu ile Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ve eki belgeler oluşturmaktadır.

ARAÇ DEĞER KAYBI KİM(LERE) YÖNELTİLEBİLİR?

Hak sahibi (daha az kusurlu veya kusursuz sürücü) araç değer kaybını:

 1. Kusurlu aracın sigorta şirketinden
 2. Kusurlu araç sürücüsünden
 3. Kusurlu aracın sahibinden

isteyebilmektedir.

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL TALEP EDİLEBİLİR?

Araç değer kaybından dolayı tazminat talebinde bulunacak kişilerin karşısına iki yol çıkmaktadır:

 1. Sigortacılık Tahkimi (Sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapılarak talep edilebilir)
 2. Genel Mahkemelerde Dava Yolu (dava yoluyla istenebilir)

ARAÇ DEĞER KAYBI ŞARTLARI NELERDİR?

 1. Trafik Sigortası Yapılmış Olması
 2. Kusursuz veya Daha Az Kusurlu Taraf Olmak
 3. Hasarın Teminat Kapsamı Dahilinde Olması
 4. Parçanın İlk Defa Değişecek Olması

ARAÇTA MEYDANA GELEN HER HASAR DEĞER KAYBI TEMİNATI KAPSAMINDA DEĞİLDİR.

Araç değer kaybı bedeli hesaplamasına araçta yapılan her türlü onarım girmemektedir.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları tebliğinde “Teminat Dışında Kalan Haller” başlığı altında:

 1. Mini onarım ile giderilebilen basit kaporta, plastik tampon/parça onarımları, cam, radyo/teyp, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamı hasarları,
 2. Ana iskelet ve şaside hasar olmaksızın, vidalı parçalarda yapılan onarım/değişim ile giderilebilen hasarlar
 3. Aracın kaza anındaki rayiç değerinin %25’ini aşan değer kaybı talepleri,
 4. Çekme Belgeli ve Hurda Belgeli işlemi görmüş araçlar,
 5. Kısa süreli kiralık araçlar, taksi, dolmuş, uzun süreli (bir yıl veya daha uzun) kiralık araçlarda eksper tarafından hesaplanan değer kaybı tutarının %50’sini aşan talepler, test aracı, koleksiyon ve antika sayılan araçlardaki hasarlar

Teminat kapsamı dışında olduğu belirtilmiştir.

ALİ ATAY 

Bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox: