Başarılı Avukat – Lider Avukat ?

Başarılı Avukat ile Lider Avukat Arasındaki Temel Fark

Bu blog yazısını kaleme almama vesile olan şey: Bloomberg TV’de yayınlanan Girişimcilik Dünyası isimli programın konuklarından Fatmanur Erdoğan’ın bir araştırmayı avukatlık mesleğiyle örneklendirerek bilgi vermesi oldu.

Araştırmanın paylaşıldığı ilgili kısmı buradan izleyebilirsiniz.

 

Söz konusu araştırmaya göre, bir programa başvurmadan önce öğrencileri 20-30 yıl boyunca takip ediyorlarmış. Programa başvururken de öğrencilerden birer tane makale yazmaları istenmiş. Amaç başarılı olanlar ile lider olanlar arasındaki temel farkı tanımlayabilmekmiş.

Elde edilen verilere göre başarılı olanların makalelerinde “bu programı bitirdiğimde ben CEO olmak istiyorum”, “çok ünlü bir avukat olmak istiyorum”, “yüksek maaş almak istiyorum”. gibi cevaplar verildiği görülmüş.

Lider olanlar ise maddi ve şekli unsurların ön planda olmadığı daha çok amaç odaklı cümleler kurdukları görülmüş. Örneğin şöyle bir şey yazıyorlarmış: “teyzem şu şu sorun dolayısıyla haksızlığa uğradı ve ben bu haksızlıkların çözümü için bir şeyler üretmek istiyorum”.

İkinci şekilde cevap verenlerin liderlik yolunda olduğu, diğerlerinin ise başarı yolunda oldukları tespit edilmiş. Bu ve buna benzer araştırmalar bize bir şeyi yaparken nedenimizin/sebebimizin-iç mücadelemizin– çok çok önemli olduğunu göstermektedir.

Programda ayrıca olmak ve yapmak arasındaki farklılığa da değinildi. Yapmak isteyenlerin daha çok sorun çözmeye odaklandığı, insana dokunduğu, olmak isteyenlerin ise statü ve maddi şeylere ilişkin taleplerinin olduğu

Ben de benzer düşünceye sahip biri olarak başta insan olmalı ki hak, hukuk ve adalet olsun görüşündeyim. Zamanla ne yazık ki insanı insan yapan temel özellikleri unutuyoruz. Oysaki insanın ön planda olduğu, insanı odağa koyarak nasıl daha güzel bir hayat sürebiliriz sorusunun cevabını aramamız gerekmektedir.

Bu günlerde çevremde gözlemlediğim husus; ağırlıklı olarak araçta başarılı olmak istenilmesidir. Bu durum da kendisini en iyi liseyi veya üniversiteyi okumak, en iyi pozisyonda görev yapmak ve en yüksek maaşı almak gibi taleplerde göstermektedir.

Aslında olması gerekenin bir misyon/amaç odaklılık ile hareket etmek olduğunu söyleyebilirim. Bu uğurda da hakaret ettiğimi de belirtmek isterim. İnsanın ön planda olduğu, başta insanda ve sonra toplumdaki sorunlara çözüm odaklı yaklaşılmasının müreffeh hayat için gerekli olduğu kanaatindeyim.

Neyi, nasıl yapacağımız üzerinde gereğinden fazla durmamızdan dolayı bir işi yaparken “neden” yapacağımızı cevaplandırmıyoruz. Amaçtan yoksun bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bir süre sonra da yapılan işten mutluluk duymamaya, yaptığımız işin sadece maddi boyutunu ön plana çıkarmaya başlıyoruz. Sonuçta da değer yaratmaktan uzak, hayata farklı bir bakış ve değer katamamış bir yaşam görüyoruz.   

Okuduğum ve okumakta olduğum kitap, makale ve dergilerden bir şeylerin değiştiğini söyleyebilirim. Artık tüketici/müşteri/müvekkil sunulan ürün ve hizmetin ötesinde kendisiyle birlikte istediği hayatı var etmeye kimin hazır olduğunu görmek istemekte ve bu kurumlardan/şirketlerden hizmet/ürün almayı tercih etmektedir.

Hukuk da, bir gönül işidir. Bu nedenle hukuku çok sevmek ve bir ömür boyu çok çalışmak gerekir. Hukuk, adaletin dağıtıldığı kutsal bir meslektir. Kömürcü dükkanında bembeyaz bir önlükle çalışan biri kadar dikkatli olunması gerekmekte olup adalet, en küçük bir lekeyi kaldırmaz.

Yazımı kurumsal bir şirketin blog sayfasında yer alan tavsiye niteliğindeki alıntı ile bitirmek isterim.

“Bir tavsiye: Bilgiyi bir anlamsal ağaç gibi görmek önemlidir — yapraklara/detaylara gelmeden önce temel prensipleri/gövde ve büyük dalları anladığınızdan emin olun, yoksa yaprakların tutunacağı bir yer olmayacaktır.”

Bu cümleyi ağacın adalet olduğunun unutulduğu, adil bir toplumun inşasının anlaşılmadığı durumda yaprakların tutunacağı yani yaptıklarımızın tutunacağı bir yer olmayacaktır.”

 

ALİ ATAY

Bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox: